• Discord sunucumuz için buraya, youtube kanalımız için buraya tıklayınız.
  • Hide eklentisi aktiftir, konu açarken araç çubuğunun en sağından kullanınız. Ayrıca gizli içeriği açmak için random vs. saçma mesajlar atmayınız.

San Switch Firmware - R4

R4HatsiZZ

Elite Member
Elit
Reaksiyon puanı
6
Selamlar biraz teknik bir konu açmak istedim Network ile alakalı konumuza geçelim belirteyim konu bana aittir.

SAN Switch Firmware güncellemesi için FTP Server ve Putty programına ihtiyacımız var,putty ile uzak bağlantı yapacağız.

Arkadaşlar güncelleme yaparken önemli bir husus var,mesela bizim firmware versiyonumuz 2 ve biz bunu firmwarenin son sürümüne direk güncelliyemeyiz. Mesela 2. versiyonunu kullanıyorsak,önce 3. sonra 4. diye diye son sürüme kadar adım adım güncellememiz lazım.

Bunun için de şuan ki firmware versiyonunu da öğrenmemiz gerekmektedir,SAN Switche bağlanalım ve admin bölümünden mevcut firmware versiyonunu öğrenelim. Mesela versiyonumuz 7.3.0a ise biz bunu 7.3.1a güncelliyeceğiz. Tabi bu 7.3.0a ve 7.3.1a versiyonları çok eski versiyonlardır örnek olarak verdim.

Arkadaşlar güncelleme esnasında kesinte uğrayacağından sunucuların kapalı storage ile bağlantılarının olmadığından emin olun. Sonrasında veri kaybı yaşamak zorunda kalmayın.

Üreticinin sitesinden x.x.xx versiyonu sonrası güncellemeyi indiriyoruz.SAN Switch'e göndermek için FTP Server kullanacağız.
Şimdi update işlemini yapmak için Filezilla Ftp Server'den ayarları açıyoruz.

Edit - Settings giriyoruz.

Önümüze ayarlar çıkacak,portumuzu giriyoruz (Girdiğimiz portu bilgisayar da farklı bir yazılımın kullanmadığından emin olalım) sonrasında Connection timeout #8216;u 9999 sınırına kadar çıkartalım.

Burada ki ayarımız bittikten sonra OK Butonuna basalım ve Edit - Users girelim,orada Anonymous adlı bir kullanıcı oluşturacağız ve şifresi olmayacak.

Bu kullanıcının kullanacağı dizini de ayarlamamız gerekmektedir. Dizini "C:\\\\Firmware\\\\SAN" şeklinde ayarlıyoruz.

OK Tuşuna bastıktan sonra Shared Folders #8216;da dizinimiz gözükecektir.

Sonrasında OK butonuna basıp,Server - Active etmemiz lazım zaten otomatik active edilmiş bir vaziyette iniyor gene de kapalı olabilir diye bakın siz.

İndirdiğimiz firmware güncel versiyonu FirmwareUpdate - SAN dizinine yükleyelim.

Sonrasında tar.gz içinde ki klasörleri dizine çıkartalım.

Şimdi Putty ile SAN Switch bağlanıyoruz,fimwaredownload komutu ile güncelleme dosyasını indirebilmek için FTP Server bilgilerimizi isteyecektir. Sonrasında veriyonu yükseltmeye başlayacaktır.

FTP Serveri çalıştırdığımız IP Adresi,User Name ve File Name bilgilerini yazalım. (User Name: Anonymous)

Gelen sorulara Y basarak ilerleyelim.

Sonrasında güncellemeye başlayacaktır. Yapılan her şeyi FTP Server üzerinden anlık takip edebilirsiniz.

Güncelleme sonrasında SAN Switchi restart edelim,ve firmware download kısmından baktığımız da 7.3.1a versiyonuna yüklendiğini göreceksiniz.

Zenix

Root
Root
Reaksiyon puanı
121
Eline sağlık dostum