• Discord sunucumuz için buraya, youtube kanalımız için buraya tıklayınız.
  • Hide eklentisi aktiftir, konu açarken araç çubuğunun en sağından kullanınız. Ayrıca gizli içeriği açmak için random vs. saçma mesajlar atmayınız.

Sanal İstihbarat Terimleri Ve Kullanışları

LweN

Silver Member
Silver
Elit
Katılım
25 Kas 2019
Mesajlar
150
Reaksiyon puanı
126
Puanları
43
Herkese Merhabalar ben LweN bugün size alanım olan,istihbarat,sanal istihbarat terimleri ve sosyal mühendisliği açıklayacağım.

Öncelikle İstihabaratın Terim Anlamına Bir Bakalım..

İstihibaratın önce bir "kelime" anlamına bakalım.İstihbarat "kelime" anlamı olarak yeni öğrenilen haberler,haber alma,bilgi verme anlamına gelmektedir.

Hani bu dizilerde izledeğimiz,gerçek hayatta gördüğümüz bu kelime ne demekmiş ?
"İstihbarat" Nedir ?
İstihbarat;
siyasi makamlara sunulmak üzere toplanmış ve çözümlenmiş izlemsel veya taktik içerikli işlenmiş bilgilere denir. Her türlü kaynaktan elde edilen ham bilgi ilişkisiz gibi görünen parçalardan oluşan, çelişkili, güvenilmez, yanıltıcı veya yanlış olabilir (Kaynakça Wikipedia)

Evet şimdi gelelim "sanal istihbaratın" temelini oluşturacak Tekniklere.

1.olarak Imagery intelligence yani "Resim İstihbaratcılığı" ile başlayalım.

Görüntü istihbaratı ayrıca I-Mint'in uydu ve hava fotoğrafçılığı ile bilgi toplayan bir istihbarat toplama disiplini olduğu söylenir. IMINT, istihbarat döngüsü yönetiminin bir alt kümesi olan istihbarat toplama yönetiminin bir alt kümesidir.
Yani bir fotoğrafı analiz eder.Bakar bir rapor oluşturur ayrı programlar kullanır.

2.olarak Signt Os yani "Sinyal İstihbaratcılığı" ile devam edelim
Elektronik istihbarat veya ELINT / SIGINT, modern ve yüksek teknolojinin etkin kullanımına dayalı bir istihbarat türevi olup, düşman veya potansiyel tehdit unsurları tarafından kullanılan haberleşme aygıtları ve diğer elektronik cihazların yaydığı radyo dalgalarıyla veya kablo üzerinde taşınan analog ve dijital resimlere bakar bir rapor çıkartır.

3.Olarak Humint İle Devam Edelim yani "İnsan İstihbaratcılığı"
İnsan zekası, sinyal zekası, görüntü zekası ve ölçüm ve imza zekası gibi daha teknik zekanın toplanmasının aksine, kişiler arası temas yoluyla toplanan zekâdır. NATO HUMINT'i "insan kaynakları tarafından toplanan ve sağlanan bilgilerden elde edilen bir istihbarat kategorisi" olarak tanımlamaktadır.
Yani bu baya baya Sosyal Mühendislik ile kıyaslanabilir.Az sonra onun da tanımını yapacağız.

4. Olarak Masint İle karşınızdayız yani "ölçüm ve imza istihbaratı"
Ölçüm ve imza istihbaratı, sabit veya dinamik hedef kaynaklarının ayırt edici özelliklerini tespit etmeye, izlemeye, tanımlamaya veya açıklamaya hizmet eden istihbarat toplamanın teknik bir dalıdır. Bu genellikle radar istihbaratı, akustik zeka, nükleer zeka ve kimyasal ve biyolojik zeka içerir.
masint ile ilgilenenler çok dikkatlidirler hiçbir detayı kaçırmazlar.

5.olarak Radint İle Devam Edelim yani "radar istihbaratcılığı"

Bu Biraz aşamalı olduğu için uzun olailir.
Radar Nedir ?
RAdio (Aim) Detecting And Ranging /Radyo (Hedef) Algılama ve Menzil Tayini / anlamına gelmektedir. Elektromanyetik dalgalar ile konum bulan cihazlara,aygıtlara RADAR denir.
FREKANS BANTARI NELERDİR ?
A ~ B Bandı [HF ~ VHF Radarı] :

300 MHz in altındaki radar bantlarıdır. Bu frekanslar çok çok uzun menzillere sahip Ufuk Ötesi Radarlar (Over the Horizon) olan erken uyarı radarlarında kullanılıyordu.
C Bandı [UHF radarı]
300 MHz ten 1 GHz arasındaki frekans bandında çalışır. Bu frekanslar meteorolojik oluşumlardan(Bulut,yağur,kar…) az etkilenirler bu sebeple çok uzun menzillere ulaşmak mümkündür.
DEVAMINA GİTMEK İÇİN TIKLA

6.olarak Irınt nedir ? yani "kızılötesi istihbaratlığı"
Türkçe karşılığı kızılötesi anlamına gelmektedir.Lazer istihbaratı anlamına gelmektedir.
Askeri birimler tarafından kullanıldığı için çok fazla döküman yoktur "sanal istihbarat'da" işine yaramazdır.

7.olarak SOCMİNT yani "sosyal medya istihbaratcılığı"
Sosyal medya zekası, kuruluşların konuşmasına ve konuşmasına, sosyal sinyallere yanıt vermesine ve kullanıcının ihtiyaçlarına dayalı analizlere anlamlı eğilimler ve analizlerde sentezlenmesini sağlayan ortak araç ve çözümleri ifade eder .

EVET ARKADAŞLAR İSTİHBARAT TERİMLER KONUM BU KADAR AMA İSTİHBARAT KONUSU ÇATISI ALTINDA OLAN BİR KAÇ MADDE DAHA VAR ONLARI DA AÇIKLAYACAĞIM.

CTI "bilgisayar telefon entegrasyonu"
Bilgisayar-telefon entegrasyonu veya CTI olarak da adlandırılan bilgisayar telefonu entegrasyonu, telefon ve bilgisayardaki etkileşimlerin entegre edilmesine veya koordine edilmesine izin veren herhangi bir teknolojinin ortak adıdır.

Siber Tehdit Türlerine Örnek Verecek Olursak;

  1. Gelişmiş Kalıcı Tehditler/Hedef Saldırıları
  2. Oltalama Kimlik Avı
  3. Truva Atları
  4. Zombi Makineleri/bot net
  5. fikri mülkiyet hırsızlığı
  6. Fidye Yazılımları
  7. Casus Yazılım
  8. Yerel Ağ Saldırıları
Gibi Örenkler Verebiliriz.

Şimdi İse Son Konumuz Olan "Sanal İstihabarcılığın" Temeli Olan SOSYAL MÜHENDİSLİLK konusunu anlatacağım.
Sosyal mühendislik, internette insanların zaafiyetlerinden faydalanarak çeşitli ikna ve kandırma yöntemleriyle istenilen bilgileri elde etmeye çalışmaktır. İnsanların karar verme süreçlerini değiştirmeye yönelik teknikler içerir. Who Am I, Takedown filmlerinde bu konu geniş bir şekilde işlenmiştir.(wikipedia)

Yazımı,Makalemi Okuduğunuz için teşekkür ederim.

EVET ARKADAŞLAR BU KONUYU YAZMAM,ARAŞTIRMAM 45 DAKİKAMI ALDI SIRF 1 KONU İÇİN SİZDE EMEKLERE KARŞLIK BİR LİKE VE TEŞEKKÜR ETMENİZ YETERLİDİR
İYİ FORUMLAR
LweN

Unutmayın Bilgi Olmadan İstihbarat Olmaz,İstihbarat Olmadan Hayat Olmaz.

 

Pakajes

Elite Member
Elit
Katılım
19 Kas 2019
Mesajlar
34
Reaksiyon puanı
23
Puanları
8
eline sağlık yararlı konu
 
Üst